0533 456 75 94
info@lenuspsikoloji.com 0533 456 75 94

Narsistik Kişilik Bozukluğu

lenuspsikoloji

Narsisizm aslında her birey için belli bir seviyede gereklidir. Kişinin kendine olan yeterli miktarda öz saygı, öz güven, öz değer, kendini iyi hissetme gibi hislerini sağlıklı bir narsisizm üzerinden tanımlayabiliriz. Tam tersi bir durumda kişi kendini değersiz, yetersiz, hiçbir şeyi hak etmeyen veya layık olmayan biri olarak görebileceği için narsisizmin hangi oranda olduğu oldukça önemlidir.

Narsistik kişinin özellikleri nelerdir?

Narsistik kişilik örgütlenmesine sahip bireyler genelde kendilerine çok fazla değer yükleyerek, kendiyle böbürlenmeci ve büyüklenmeci bir yapı ile hayatlarımıza girmektedir. Aslında bu bireyler küçüklük yaşlarında başlayan ve hala içten içe devam ederek bir taraflarında hep yetersiz, değersiz hissetmektedirler fakat bu duygulara olabildiğince temas etmek istemediklerinden dış görünüşlerine ve yüzeysel olarak nasıl göründüklerine odaklıdırlar. Bu yapıdaki kişiler yaşama veya çevrelerine uyumlanmaktansa, yaşamın onlara ayak uydurmasını ve her şeyi alabilmeyi beklerler. Narsistik kişiler bir taraftan da çevrelerinde, sosyal ilişkilerinde onay alma isteğinde olurlar. Bu istek çocukluk yaşlarında onları yetiştiren ailesinin taleplerini sürekli karşılayıp onların istekleri doğrultusunda hareket etmeyle başlar, ileriki yıllarda da aynı motivasyonla devam eder. Aslında ailenin tek istediği başarılı, mükemmel her konuda en iyi çocuğu yetiştirmektir fakat bunu yaparken duygulardan uzak hatta soğuk bir şekilde daha çok hedef odaklı çocuklarını yetiştirirler. Bireylerin yetişkinlik yıllarında duygu ve hislerden uzak, dış görünüş ve kendi çıkarına odaklı olmasında çocukluk yıllarında yaşadıklarının etkisi görülmektedir.

Narsistlik Kişilik Bozukluğu

Narsistik özellik kimlerde görülür?

  • Başkalarının duygu ve gereksinimlerini bilmenin önemli olmadığını düşünen
  • Güçlü olmayı çok önemseyen, Büyüklenmeci
  • Kendini herkesten üstün gören ve sadece kendisine benzer kişilerle anlaşabileceğini düşünen
  • Kendi çıkarı için başkalarını kullanmayı veya faydalanmayı sıradan bulan
  • Beğenilmeyi çok önemseyen ve diğer herkesin kendisini kıskandığını düşünen
  • Bu özelliklerdeki bireylerin narsistik kişilik örgütlenmesine yatkın oldukları gözlemlenmektedir.

Yazıda bahsedilen konuların tümü Narsisistik kişilik organizasyonuyla çalışılabilir. Siz de kendinizle olan yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, Lenus Psikoloji’ye başvurabilirsiniz.

Sohbete Başla
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?